iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Ataköy Towers A Blok K:9 Ofis No:136 Bakırköy / İstanbul
trende

TAHKİM HAKKINDA

Anasayfa » TAHKİM HAKKINDA

Tahkim Nedir?

Tahkim, davaların mahkemelere gitmeden hakem heyetleri tarafından nihai olarak çözümlenmesidir. Tahkimde bir yargılama faaliyeti gerçekleştirilir ve bunun sonucunda da icra edilebilir kesin bir hüküm verilir.

Hangi Davalar Tahkimde Çözülebilir?

Özel hukuktan kaynaklı pek çok uyuşmazlığın mahkeme yerine tahkim yargılamasına götürülmesi mümkündür. Borçlar hukuku, ticaret hukuku gibi alanları ilgilendiren çok fazla sayıda konu, sözleşme ve uyuşmazlık tahkimde dava olarak görülebilir.

Kimler Tahkime Başvurabilir?

Gerçek ve tüzel kişi olarak herkes tahkime başvurabilir.

Tahkim Heyeti Nasıl Oluşturulur?

Tahkim heyetini oluşturan hakemleri uyuşmazlığın tarafları seçer. Hakem heyetleri genellikle 1 veya 3 hakemden oluşur.

1 hakemlik hakem heyetlerinde davacı ve davalı taraflar anlaşarak tek hakemi seçebilir. Anlaşma yapılamazsa ADİSTAM tek hakemi belirleyecektir.

3 hakemlik hakem heyetlerinde tahkim davasını açan davacı 1 hakemi seçer; davalı taraf da 1 hakem seçer. Bu 2 hakem baş hakemi kendileri belirlerler.

Kimler Hakem Olur?

Tahkim davasının niteliğine uygun olarak ilgili konunun uzmanı kişiler tahkim davasında hakemlik yapar. Bu sayede uyuşmazlığın özelliklerini bilen ve en uygun kararı veren hakemler görev yapmış olur.

Eğitimlerimiz Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz..